Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Krzak Kazimiera (z d. Nowak)
Urodziła się 16 lipca 1928 r. w Brzezince koło Oświęcimia, później wraz z rodzicami i bratem zamieszkała w Rychwałdzie. Wstąpiła do harcerstwa polskiego. Gdy wybuchła wojna, miała 11 lat. Ojciec dostał się do niewoli niemieckiej. Matka z dziećmi wróciła do Brzezinki. W 1941 r. zostali wysiedleni do Czarnuchowic. Dzięki staraniom dziadka przenieśli się do Oświęcimia. Kazimiera musiała pójść do pracy. Przydzielono ją do IG Farben. Tam roznosiła pocztę, sprzątała, myła okna. Za zgubienie ausweisu, gestapo skierowało ją do Birkenau. Została osadzona na bloku 15 "za sabotaż". Po wyzwoleniu obozu przez wojska radzieckie wróciła do domu. Zaopiekowała się 7-letnią Żydówką, Lusią Kałuszyner, którą przyprowadziła z dawnego Birkenau. Odznaczona przez Prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Pnina Segal (Lusia Kałuszyner) - nr obozowy 15515
Do obozu koncentracyjnego trafia jako kilkuletnie dziecko. - W baraku spałam na górnej pryczy – wspomina. - Przykrywałam się bardzo kłującym kocem. Janeczka zachorowała i zabrano ją do krematorium. Ciocia próbowała jej pomóc, pobiegła za nią. Niestety nie mogła już nic zrobić. Ją także zabrano. Pozostałam sama w baraku. Zaopiekowały się mną starsze, dobre kobiety.
Już po wyzwoleniu obozu, 28 stycznia 1945 roku, około południa, stała w grupce dzieci, które skupiły się wokół przestraszonej blokowej na terenie obozu cygańskiego. Tam właśnie wypatrzyła ją Kazimiera Krzak. Zabrała Lusię do domu. Po kilku miesiącach po dziecko zgłosiła się matka, która cudem przeżyła wojnę. Zamieszkały w Łodzi, skąd po kilku latach wyjechały do Izraela. Wiele lat później Lusia przyjechała do Oświęcimia z grupą młodzieży i odnalazła swą opiekunkę. Od tamtego czasu Lusia regularnie przyjeżdża do Polski - zawsze w towarzystwie jakiejś wycieczki szkolnej. Wówczas mówi młodym Izraelczykom o swojej wybawicielce.
strona główna - o filmie - obsada - galeria - zwiastun
(c) 2010 Siostrzyczka - powered by RAMstudio.pl
PL | EN